Dobrze zrobić swój osobisty SWOT

Dobrze zrobić swój osobisty SWOT

Analiza SWOT jako narzędzie było mi bardzo dobrze znane. Używałam tego w organizacjach, w których pracowałam przy tematach dotyczących strategii, nowych zadaniach czy projektach.

To dość popularne i proste narzędzie, które pozwala nam określić mocne i słabe strony przedsięwzięcia oraz szanse i zagrożenia jego powodzenia. Nazwa to nic innego jak akronim angielskich słów – strengths, weaknesses, opporunities, threats.

Nie przyszło mi do głowy, aby używać tej analizy przy określaniu swojego osobistego potencjału, a okazało się to niezwykle interesującym doświadczeniem. Takim porządkującym i „układającym” głowę. Łatwo mi było skupić się na mocnych stronach, bo mam je już dawno nazwane. Zdecydowanie więcej czasu zajęło mi wyjęcie na światło dzienne i przyjrzenie się słabym stronom oraz zagrożeniom. Pasja i szanse – to tak na marginesie – moje „drugie imię” 🙂

Zrobienie takiej analizy to zdecydowanie droga do lepszego poznania i zrozumienia siebie. Jestem przekonana, że my intuicyjnie wiemy, co jest dla nas ważne i pewnie podświadomie dążymy to tego, aby tym właśnie się zajmować.

Z drugiej strony, żyjemy w pewnym środowisku, które nas determinuje i chcąc nie chcąc ulegamy jego wpływom, oczekiwaniom ludzi, konsekwencjom zdarzeń.  Może to niestety zawracać nas z wybranej drogi.

Co niezwykle cenne, dzięki zastanowieniu się nad naszymi mocnymi i słabymi stronami z jednej strony możemy zgromadzić zasób, z którego możemy świadomie korzystać, z drugiej zaś określić, gdzie mamy braki i co w nas wymaga przepracowania. Zmiana wymaga wysiłku i koncentracji, ale w tym możemy się podeprzeć swoimi atutami. Pod warunkiem, że je znamy.

Co mamy w mocnych stronach? To może być eksperckość, kompetencje, pasje. W słabych natomiast są nasze słabości, czego nie umiemy, a powinniśmy, nasze obawy i ograniczenia. Szanse to możliwości otoczenia, co zrobić, by je wykorzystać, czy jest ktoś lub coś, czym możemy się zainspirować. Zagrożeniami są przeszkody, które świat nam stawia, ograniczenia, wszystko to, co nas może powstrzymać.

W swoich mocnych stronach widzę między innymi relacje, w słabych – wielowątkowość i rozproszenie. Pozostaję z pytaniem, co zrobić, by słabości przekuć w siłę!

Dodaj komentarz

Close Menu