Dobrze poleniuchować w niedzielę

Dobrze poleniuchować w niedzielę

Przeczytałam ostatnio artykuł o wpływie rozwoju cywilizacyjnego i technologicznego na nasz wolny czas.

Wydawać by się mogło, że mamy wszelkie narzędzia ku temu, by pracować szybciej i skuteczniej, żeby mieć więcej czasu na odpoczynek. Paradoksalnie jest odwrotnie. Większe tempo to więcej spraw, więcej informacji dostępnych w krótszym czasie, większe oczekiwania i mniej przestrzeni dla siebie.

Żyjemy w wymagającym świecie, któremu chcemy sprostać. Praca, rodzina, obowiązki domowe, pilne terminy. Czas na odpoczynek bardzo się skraca. W zasadzie jeśli nie zaplanujemy sobie wolnego czasu, to zawsze będzie coś ważniejszego do zrobienia, a lista takich ważnych spraw wydaje się nie mieć końca. Najłatwiej zrezygnować z czasu dla siebie.

W życiu trzeba się starać utrzymywać balans. Za dużo czasu wolnego i brak celu rodzi frustrację, za mało — skutkuje zmęczeniem, irytacją, spadkiem formy. Dlatego też warto świadomie fundować sobie dobre chwile „nicnierobienia”.

Z pomocą przychodzi niedziela, dzień do świętowania i odpoczywania. Trzeba się starać dobrze przeżyć ten czas. Nie zawsze traktować ten dzień jako okazję do nadrabiania zaległości towarzyskich czy nadgonienia spraw domowych. Myślę, że warto od czasu do czasu po prostu poleniuchować.

Obserwuję, że taki zwykły odpoczynek może sprawiać trudności. Możemy mieć poczucie marnowania czasu. Może po prostu oduczyliśmy się takiej „bezproduktywności”, a może to obawa bycia samemu ze sobą, bo zawsze są wokół ludzie, sprawy i zadania.

Warto jednak wyciszyć organizm, pozwalając sobie na błogi odpoczynek, na takie przysłowiowe leżenie na kanapie i patrzenie w sufit. Leniuchując, zwalniamy tempo, co z jednej strony uspokaja umysł, sprzyja kreatywności i innemu spojrzeniu na świat i nasze problemy, a z drugiej — uspokaja ciało, dając wytchnienie i energię do działania. Spokojniejszy stan ducha pozwala na lepsze przyjrzenie się stresującym sytuacjom, więcej tolerancji i empatii. Dobre chwile zatrzymania pozwalają doświadczać więcej radości i zrozumienia tego, co dzieje się w naszym życiu na co dzień.

Dodaj komentarz

Close Menu